Porównanie ofert

Jak być kreatywnym i stworzyć maszynę do powstawania nowych pomysłów?

Czasami otrzymujemy komplementy od swoich znajomych typu: ale jesteś kreatywny w tym, co robisz lub och, twój pomysł jest taki kreatywny.

Odnoszę wrażenie, że słowo kreatywność staje się coraz bardziej powszechne i coraz bardziej modne. To dobrze. Dlaczego? Ponieważ w kreatywności ukryte jest coś co sprawia, że nasze działania są niesamowicie twórcze, a my sami jesteśmy bardzo zadowoleni z wyniku tychże działań.

Czym jest w ogóle myślenie kreatywne? Jak zdefiniować to nieco enigmatyczne pojęcie?

Dla mnie kreatywność to osobista umiejętność do odnajdywania i stosowania w praktyce niecodziennych sposobów myślenia.

Systemy działań

Większość z tego, co na co dzień robimy, jest oparte na działaniu systemów behawioralnych. Każdy z nas na przestrzeni wielu lat swojego życia wykształcił w sobie nawyki i zachowania, wedle których funkcjonuje.

Wstajemy z łóżka, jemy śniadanie, pijemy kawę, palimy papierosa, jedziemy do pracy, w pracy wykonujemy działania zgodne ze standardami firmy, wracamy do domu, oglądamy telewizję, kładziemy się spać. I tak w kółko.

Kiedy weźmiemy pod uwagę wszystkie powyższe działania i połączymy w jedno, otrzymamy jeden duży spójny system behawioralny, wedle którego konkretna osoba przeżywa swoje życie. To nie wszystko. Każde do wykonania pojedyncze zadanie, już samo w sobie stanowi system złożony z konkretnych działań. Przecież aby zrobić sobie śniadanie, trzeba wykonać szereg konkretnych czynności. Oczywiście w zależności od tego, co mamy ochotę zjeść. Oglądając telewizję mamy do wyboru w jakim miejscu w pokoju usiądziemy oraz jaką przybierzemy pozycję ciała. Mamy także wybór, jaki kanał będziemy oglądali.

Chcąc przyjrzeć się bliżej systemom oraz podsystemom wedle których działamy, możemy dostrzec naprawdę nieograniczone możliwości kombinacji. I to nawet podczas wykonywania codziennych, błahych czynności.

Po co komu kreatywność?

Ktoś może w tym miejscu postawić pytanie typu: a po co mi w ogóle jakaś tam kreatywność? Co ja z tego będę miał?

Osoba, która stawia sobie tego typu pytanie, prawdopodobnie jeszcze długo nie będzie potrafiła dostrzec wartości w kreatywnym działaniu. Jej przeciwieństwem okaże się natomiast osoba z zacięciem artystycznym.

Aktorzy, pisarze, malarze oraz piosenkarze, to ludzie wrażliwi. Nie chcę pisać w tym miejscu na temat poziomu ich umiejętności. Chcę skupić się na samym pojęciu wrażliwości. Jeżeli to, co robią artyści (cokolwiek by to nie było) porównamy do działania opartego na systemie, to ich wysoki poziom wrażliwości umożliwia im swobodne żonglowanie tym, co wchodzi w skład danego systemu działań.

Zauważ, że aktor teatralny, który przygotowuje się do swojej roli ma mnóstwo opcji do wyboru, w jaki sposób przedstawić publiczności graną przez siebie postać. Proces kreatywny wymaga od niego samodzielnego konstruowania systemów działań. Jedyne czego aktor może być pewien, to tekst którego powinien się nauczyć. Nauka tekstu jest po prostu pracą, jaką trzeba wykonać, aby móc wyjść na scenę i zagrać. Gra natomiast jest już kwestią indywidualnej interpretacji samego aktora.

Aktor przygotowujący się do swojej roli, jest niczym stawiający dom budowniczy. Tworzy od podstaw i robi to na bazie własnej wiedzy, umiejętności oraz doświadczenia.

Życie według systemu innych ludzi

Nie chciałbym, abyś potraktował ten tekst jako bunt przeciwko dostosowywaniu się do jakichkolwiek systemów. Systemy są bowiem potrzebne i niejednokrotnie to właśnie one umożliwiają sprawne działanie. Dotyczy to szczególnie firm.

Zauważ, że ogromne korporacje są oparte w głównej mierze na schematycznym działaniu systemowym. W organizacjach istnieją procedury oraz zasady, których pracownicy muszą bezwzględnie przestrzegać. Niesubordynacja pracownika zakończy się z dużym prawdopodobieństwem zwolnieniem z pracy.

Działanie przedsiębiorstw w oparciu o dobrze funkcjonujący system jest konieczne. Gdyby do firmy przychodzili codziennie ludzie i robili co im się żywnie podoba, a pojęcie hierarchii organizacyjnej byłoby dla nich zupełnie obce, to taka instytucja zniknęłaby z rynku z prędkością światła.

Problem nie leży więc w tym, że systemy istnieją i że według nich działamy. Problem leży w tym, że ludzie zbytnio przyzwyczajają się do cudzych systemów działania, gdyż uważają, że to najlepszy z możliwych sposobów działania. Ludzie nie wierzą, że mogą tworzyć swoje własne systemy, oparte na ich własnych przekonaniach oraz własnej wizji życia.

Złam schemat

Łamanie powszechnie obowiązujących schematów działania jest skrupulatnie karane przez członków społeczeństwa. Jeżeli zaczynamy robić coś innego niż wszyscy, to ludzie zaczynają dziwnie na nas patrzeć. Reakcje społeczne na złamany schemat potrafią być bardzo różne. Jedni będą nas wyśmiewać. Drudzy nie będą szczędzili nam wyzwisk, a jeszcze inni wykażą jedynie własną niewinną i nienachalną ciekawość w stosunku do naszych odmiennych działań.

Prawda jest taka, że raczej trudno obudzić w sobie proces kreatywny, kiedy nasz plan działania jest oparty na tym, co znane i powszechnie akceptowane przez społeczeństwo. Łamanie statusu quo panującego w społeczeństwie jest trudne, ale to jedyna droga do tego, aby stworzyć coś niesamowitego. Coś innego niż wszyscy.

Mahatma Gandhi idealnie podsumował reakcje społeczeństwa na łamanie skostniałych i powszechnie obowiązujących norm: najpierw cię ignorują. Potem śmieją się z ciebie. Później z tobą walczą. Na końcu wygrywasz.

Siłownia kreatywności

Proces kreatywny jest jak mięsień, którym dysponuje każdy z nas, ale którego nie każdy regularnie używa. Dlaczego? Ponieważ zbyt bardzo przyzwyczajamy się do cudzych, oklepanych schematów działania stworzonych przez innych ludzi. Co się dzieje z nieużywanym mięśniem? Ulega atrofii. Staje się mały, słaby i zanika.

Aby mięsień kreatywności urósł i stał się silniejszy, nasze działania muszą być nakierowane na niekonwencjonalny sposób działania. W tym co robimy powinniśmy być innowacyjni i nieprzewidywalni. Dlaczego? Ponieważ decydując się na podejmowanie działań takich, jak wszyscy ludzie którzy nas otaczają, to z dużym prawdopodobieństwem otrzymamy identyczne do ich wyniki, czyli przeciętne.

Łącz

Jeżeli chcemy obudzić w sobie kreatywność, musimy czerpać z różnych źródeł. Nasze działania powinny być oparte na wiedzy i doświadczeniu, które pochodzą z kilku dziedzin i od różnych osób. Tylko w taki sposób będziemy w stanie stworzyć coś naprawdę wyjątkowego. Mieszankę, której nikt inny nie będzie w stanie skopiować. Stworzymy pewnego rodzaju grę w jakiej to my będziemy mistrzami, a na swoje działania zyskamy monopol.

Silny mięsień kreatywności zabezpieczy nas przed konkurowaniem z nadmierną ilością ludzi. Zbyt duża konkurencja w tym co robimy znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo, że zaczniemy osiągać ponadprzeciętne wyniki i (niestety)… ponadprzeciętne zyski.

Kreatywność w działaniu zapewni nam rezultaty, których nikt nie będzie potrafił podrobić. Wykształcimy w sobie niepowtarzalny sposób myślenia, jaki przeleje się na wszystko, co tylko stworzymy. Nie będzie miało znaczenia czy tworzymy w danej chwili plan treningowy, piszemy artykuł do gazety, tekst piosenki czy może gramy w teatrze.

Żyjemy w świecie, który gloryfikuje specjalizowanie się w czymś. Dobrym przykładem jest medycyna. Gdybyś się uparł, pewnie znalazłbyś wybitnych specjalistów nawet od dużego palca u stopy. Czy taka ścisła specjalizacja ma jakikolwiek sens?

Dla mnie specjalizowanie się w czymś i opieranie na tym wszystkich swoich działań równoznaczne z zakładaniem sobie na oczy klapek. Mam na myśli te same klapki, które zakłada się koniom, aby ograniczyć ich pole widzenia jedynie do tego, co przed nimi. W przypadku koni ma to jednak swoje uzasadnienie. W przypadku ludzi… Niekoniecznie. Człowiek skupiony na ograniczonym wycinku rzeczywistości i dysponujący dodatkowo silnym autorytetem stanowi zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także dla swojego środowiska.

Podobne wpisy

  • Rozum

Jak łamać zasady?

Dalajlama powiedział: ucz się zasad, abyś wiedział, jak je łamać we właściwy sposób. Co...

Czytaj dalej
napisane przez Adrian Gostomski
  • Rozum

Dlaczego warto przestać dostosowywać cele do swoich działań?

Któż z nas nigdy nie postawił sobie żadnego celu? Nie ważne jak wzniosłe lub jak małe by...

Czytaj dalej
napisane przez Adrian Gostomski
  • Rozum

Dlaczego musisz dążyć do tego, aby być najlepszym w tym, co robisz?

Niewielu ludzi odnajduje swoje prawdziwe powołanie i dedykuje całe swoje życie wykonywaniu...

Czytaj dalej
napisane przez Adrian Gostomski