Porównaj oferty

INSIGHT – Droga Do Mentalnej Dojrzałości – Michał Pasterski (#002 CIR)

INSIGHT – Droga Do Mentalnej Dojrzałości – Michał Pasterski (#002 CIR)
Play

W dzisiejszym podcaście biorę na warsztat książkę pt. INSIGHT. Droga do mentalnej dojrzałości.
Autorem książki jest Michał Pasterski.

Obejrzyj podcast na YouTube

Zasubskrybuj teraz mój kanał na YouTubie, a nie przegapisz żadnego opublikowanego przeze mnie nowego filmu.

INSIGHT – Kup książkę

Po przesłuchaniu podcastu nabrałeś ochoty na samodzielne przeczytanie lub przesłuchanie przedstawionej w nim książki?

Poniżej znajdziesz sprytną porównywarkę, która umożliwi Tobie kupienie książki w najlepszej na daną chwilę cenie.

Wymienione w podcaście osoby

Inne interesujące kwestie poruszone w podcaście

Poznaj podcast Czytaj i Rośnij

Kliknij prawym i zapisz podcast na pulpicie w formacie mp3.

Czytaj i Rośnij to podcast, którego głównym celem jest inspirowanie do ciągłego rozwoju poprzez czytanie – lub słuchanie – książek i wykorzystywanie wartościowych informacji w nich zawartych, w codziennym życiu.

Książki omawiane w podcaście Czytaj i Rośnij dotyczą kilku wybranych przeze mnie kategorii:

  • sukces,
  • psychologia,
  • biznes i finanse,
  • relacje międzyludzkie,
  • zdrowie,
  • fitness,
  • duchowość,
  • biografie.

Każdy pojedynczy podcast skupia się wyłącznie na jednej konkretnej książce.

Twórcą i prowadzącym podcast Czytaj i Rośnij jestem ja osobiście, Adrian Gostomski.

Podcast znajdziesz na…

Podcast Czytaj i Rośnij możesz słuchać i pobierać z różnych miejsc w internecie.

Jest publikowany w serwisach takich jak:

Stworzyłem dla niego także dedykowany kanał RSS.

Przeczytaj lub pobierz transkrypt podcastu

Udanej lektury! 🙂

Kliknij aby przeczytać treść transkryptu z podcastu

Cześć, mam na imię Adrian i witam Cię serdecznie w podcaście „Czytaj i rośnij”.

Dzisiaj mam dla Ciebie niesamowitą książkę. Jest to Insight. Droga do mentalnej dojrzałości Michała Pasterskiego. Myślę, że jest to jedna z kluczowych postaci w dziedzinie rozwoju osobistego w Polsce. Przyrównałbym go do rangi takich osób jak Mateusz Grzesiak albo nazwałbym „polskim Anthonym Robbinsem”. Anthony Robbins również zajmuje się coachingiem czy też rozwojem osobistym, z tym że w Stanach Zjednoczonych. To autor Money. Mistrzowska gra, genialnej książki na temat finansów, oraz Obudź w sobie olbrzyma – to gruba kniga na temat rozwoju osobistego, napisana dawno temu, ale wciąż aktualna.

Wróćmy do książki Insight. Wybrałem jej wersję w formie audiobooka, składającą się aż z dwóch płyt CD. Czas trwania to blisko doba, ponad 23 godziny słuchania na temat rozwoju osobistego.

Chciałbym teraz przedstawić Ci kilka ogólnych informacji na temat książki, podzielić się swoimi wrażeniami z jej lektury oraz tym, co Ty możesz wynieść z jej przeczytania. Po pierwsze, jeżeli miałbyś wybrać i przeczytać wyłącznie trzy książki na temat rozwoju osobistego w swoim życiu, to moim zdaniem właśnie Insight powinna znaleźć się na tej liście. Zaraz dowiesz się dlaczego.

Książka została podzielona na trzy duże bloki. Pierwszy z nich poświęcony jest tematowi dojrzałości i tak też została zatytułowany: „Dojrzałość”. Poznasz tu teoretyczne aspekty związane z ludzką psychiką, z ludzkim myśleniem. Dowiesz się, jaka jest natura ludzkiego umysłu i natura ludzkości w ogóle. Michał Pasterski drąży tematy ludzkiego umysłu, poznasz mnóstwo definicji stosowanych w psychologii. I co bardzo istotne, te informacje są wsparte nie tylko wiedzą autora, którą wyniósł z przeczytanych książek czy z własnych doświadczeń, ale również badaniami naukowymi. Właśnie dlatego ta książka jest tak wiarygodna.

Drugi blok tej książki to „Wgląd”. To bardzo ważna część. Tak jak w pierwszej części skupiamy się na aspektach teoretycznych, abyśmy zdobyli wiedzę na temat ludzkiej psychiki, tak w drugiej poznajemy wartość poznania samego siebie. Michał Pasterski stara się zasugerować delikatnie czytelnikowi, że aby podejmować w życiu konstruktywne działania, musimy najpierw poznać siebie, odpowiedzieć sobie na dwa kluczowe pytania: kim jestem i co chciałbym w życiu robić? Aby móc działać i tworzyć w życiu fantastyczne rzeczy, musimy znać siebie, wejść w kontakt z własną emocjonalnością i uczuciami, zrozumieć, kim jesteśmy, co chcielibyśmy w życiu robić. Do tego niezbędny jest wgląd oraz czas. Aby poznać siebie, potrzebujemy czasu. Czas jest niezbędny, aby zrozumieć i odpowiednio zinterpretować stany wewnętrzne, które pojawiają się w nas, czy tego chcemy, czy nie.

Trzecia część książki została nazwana „Praktyką”. Michał Pasterski namawia w niej głównie do tego, aby ćwiczyć. Podaje narzędzia do zdobycia mentalnej dojrzałości. Bo to stan, który możemy osiągnąć. W tej części przedstawione jest mnóstwo narzędzi w postaci ćwiczeń, które sami możemy stosować i w trakcie, i po przeczytaniu książki. Michał Pasterski już na wstępie stwierdza, że jeżeli masz wziąć tę książkę i tylko ją przeczytać albo przesłuchać, to lepiej nie marnować swojego czasu, ponieważ wiedza teoretyczna dzisiaj jest, a jutro z Twojego umysłu wyparuje. Dlatego namawia on gorąco do tego, abyśmy tę wiedzę wykorzystali w praktyce. I w tym pomaga trzecia część.

Wybrałem z tej książki również mocne strony. Po pierwsze, jak wspomniałem, jest ona bogata w wiedzę teoretyczną. Jeżeli nigdy nie czytałeś żadnej książki na temat rozwoju osobistego lub nie studiowałeś psychologii, nie przejmuj się, ponieważ w Insight będziesz miał wszystko w pigułce. Oprócz ćwiczeń, które można wykonywać w trakcie lektury i po przeczytaniu książki, masz także część teoretyczną, która zapewni Ci pewnego rodzaju bazę do tego, aby przejść dalej. W książce znajduje się mnóstwo ćwiczeń i narzędzi przedstawionych w taki sposób, abyś mógł działać i zainicjować zmiany w swoim życiu, jeśli nie jesteś zadowolony z tego, jak Twoje życie dzisiaj wygląda. Bardzo ważnym dla mnie rozdziałem okazał się ten na temat ludzkiej intuicji. Amerykanie czasami mówią do siebie listen to your guts – ‘słuchaj swoich wnętrzności’. I właśnie o tym jest ten rozdział.

Malcolm Gladwell pisał o tym w swojej bestsellerowej książce na temat intuicji, tzw. błysku. Czasami, kiedy chcemy podjąć ważną decyzję, czujemy w naszych wnętrznościach, że powinniśmy zrobić coś konkretnego. To właśnie nasza intuicja. Słuchanie intuicji to umiejętność, z którą nie zawsze się rodzimy, ale której możemy nabyć. To wymaga praktyki, ponieważ musimy nauczyć się interpretować wewnętrzne odczucia, które do nas przychodzą w momentach, gdy należy np. podjąć istotną decyzję życiową. To bardzo ważny dla mnie rozdział, który wiele mi wyjaśnił i podał sposoby na to, jak sam mogę wejść w głębszy kontakt z własną intuicją.

W ostatniej części książki jest rozdział zatytułowany „Myślenie pytaniami”. Cały coaching opiera się nie tyle na sugestii, ile na pytaniach. Rzekłbym, że w wielu przypadkach pytania są nawet ważniejsze niż odpowiedzi. Umiejętności stawiania sobie dobrych pytań możemy nabyć. Ona nie jest prosta, ponieważ wymaga nauczenia się jej, jest to po prostu trudne.

Wybrałem z tej książki dwa pytania, które pochodzą od Michała Pasterskiego, i jedno od innej osoby. Pierwsze z nich brzmi: „Co bym powiedział, gdybym miał tylko pięć minut na mówienie?”. Wyobraź sobie, że w całym swoim życiu masz tylko pięć minut na to, aby coś powiedzieć. Każde Twoje słowo i każda sekunda tego, co mówisz, jest zaliczana na poczet czasu do wykorzystania. Zobacz, jak starannie dobierałbyś słowa, jak bardzo zwracałbyś uwagę na to, co mówisz do innych ludzi. To pytanie, które daje do myślenia.

Drugie pytanie to: „Co bym zrobił w sytuacji, gdybym miał jutro umrzeć?”. Możemy postawić je sobie w sytuacji, kiedy stoimy w życiu przed podjęciem trudnej decyzji. Wyobraź sobie, że zadajesz je w sytuacji, gdyby jutra miało nie być albo gdybyś jutro miał umrzeć. Zauważ, że stawiasz się niejako pod murem, ponieważ zmuszasz własny umysł do podsunięcia na daną chwilę najlepszego rozwiązania. Jest to cwane podejście do ludzkiego umysłu, do ludzkiego ego, które wymaga od naszego umysłu podania najlepszej na daną chwilę możliwości.

Trzecie pytanie pochodzi o Petera Diamandisa, który postawił je w postaci takiego narzędzia dla osób szukających w życiu sensu. I to pytanie zostało rzucone w jednym z programów Toma Bilyeu „Insight quest” lub „Impact theory”. Brzmiało ono tak: „Co bym w życiu robił, gdybym miał na koncie nieograniczoną sumę pieniędzy, np. miliard dolarów?”. Co bym w życiu robił, gdybym miał tyle pieniędzy, że wiedziałbym, że nie wydałbym ich do końca życia? Zauważ, że to pytanie jest fantastyczne w przypadku osób, które szukają w swoim życiu sensu i nie wiedzą jeszcze, co chciałyby w swoim życiu robić. Te trzy pytania pokazują, jak ważną umiejętnością w życiu każdego człowieka jest zadawanie sobie dobrych pytań.

To właśnie te informacje chciałem Ci przekazać na temat książki Michała Pasterskiego pt. Insight. Jest to książka warta swojej ceny i przeczytania.

Mój podcast znajdziesz na portalach takich jak iTunes, Spotify, na YouTubie oraz na moim blogu. Jutuberów pozdrawiam i mówię im: do zobaczenia! Natomiast osobom, które słuchały tego podcastu – do usłyszenia. Pozdrawiam, cześć!

A klikając w ten link masz możliwość pobrać kompletną treść podcastu w postaci tekstu.

Otrzymuj podcasty na maila

Spodobał się Tobie podcast?

Jeżeli chcesz abym wysyłał Tobie na maila podcasty oraz inne materiały pojawiające się na blogu, wystarczy że wypełnisz poniższy formularz, podając jedynie swój adres e-mail.

Poznaj mnie lepiej

Znalazłeś się tutaj przypadkiem? Odwiedź stronę główną i poznaj mnie bliżej.

Odwiedź mnie w mediach społecznościowych

Znajdziesz mnie na popularnych portalach społecznościowych takich jak:

Udostępnij ten podcast na swoim profilu

Powiązane posty

Plan Lotu – Brian Tracy (#005 CIR)

W dzisiejszym podcaście omawiam książkę pt. Plan lotu. Autorem książki jest Brian Tracy....

Kontynuuj czytanie
napisane przez Adrian Gostomski

Myślenie Pytaniami – Marilee Adams (#004 CIR)

W dzisiejszym podcaście omawiam książkę pt. Myślenie Pytaniami. Autorem książki jest...

Kontynuuj czytanie
napisane przez Adrian Gostomski

Przechytrzyć Diabła – Sekret Wolności i Sukcesu – Napoleon Hill (#003 CIR)

W dzisiejszym podcaście omawiam książkę pt. Przechytrzyć diabła. Sekret wolności i...

Kontynuuj czytanie
napisane przez Adrian Gostomski