Porównanie ofert

Dlaczego jedyne co ma znaczenie, to wysiłek?

Nikt z nas nie może powiedzieć, że w stu procentach kontroluje własne życie. Nawet ci najbardziej przezorni i ostrożni.

Osoba, która uważa, że jest bardzo ostrożna i opakowała siebie w iluzoryczną bańkę myślową opartą na złudzeniu stuprocentowej kontroli nad własnym życiem, prędzej czy później doświadcza nieprzewidywalności życia i nabiera doń ogromnej pokory.

Ktoś może uważać, że jest wspaniałym kierowcą i przestrzega wszystkich przepisów. Takie zdanie na swój temat tworzy złudne i trochę niebezpieczne poczucie kontroli na drodze. Dlaczego złudne?

Wyobraź sobie człowieka, który wraca wieczorem po pracy do domu samochodem. Jest wesoły, jedzie wolno i słucha ulubionej muzyki. Nagle, jakieś 10 kilometrów od domu, jadący z naprzeciwka samochód zjeżdża z niewiadomych powodów na jego pas.
Bum… – Nawiasem mówiąc, to prawdziwa historia z życia jednego z moich znajomych. On przeżył. Tylko on.

Powyższy przykład pokazuje, że jeden człowiek kontrolował sytuację, ale drugi już nie. Na drodze – tak jak w życiu – panują warunki współzależności, a za popełnione błędy płacą często niestety nie tylko ci, którzy je popełniają.

Z jednej strony kontrola nad wydarzeniami, które mają miejsce w naszym życiu jest ograniczona. Z drugiej jednak, ta niewielka marża kontroli, którą jednak dysponujemy, pozwala nam kreować w pewnym stopniu otaczającą nas rzeczywistość.

Pod jednym względem życie jest sprawiedliwe. Każdego dnia wszyscy mamy do wykorzystania od 16 do 18 godzin. – W zależności od tego, ile śpimy – To od nas zależy, co zrobimy z tym czasem i gdzie skupimy nasz wysiłek, nasze działania.

Uświadamiając sobie ten fakt, musimy zdecydować nie tylko, co będziemy robić, ale również – co niemniej ważne – z czego musimy zrezygnować na drodze, do osiągnięcia własnego celu.

Podobne wpisy

  • Rozum

Jak łamać zasady?

Dalajlama powiedział: ucz się zasad, abyś wiedział, jak je łamać we właściwy sposób. Co...

Czytaj dalej
napisane przez Adrian Gostomski
  • Rozum

Dlaczego warto przestać dostosowywać cele do swoich działań?

Któż z nas nigdy nie postawił sobie żadnego celu? Nie ważne jak wzniosłe lub jak małe by...

Czytaj dalej
napisane przez Adrian Gostomski
  • Rozum

Dlaczego musisz dążyć do tego, aby być najlepszym w tym, co robisz?

Niewielu ludzi odnajduje swoje prawdziwe powołanie i dedykuje całe swoje życie wykonywaniu...

Czytaj dalej
napisane przez Adrian Gostomski