Porównaj oferty

7 Książek o Finansach i Biznesie, Które Musisz Przeczytać

7 Książek o Finansach i Biznesie, Które Musisz Przeczytać

W tym artykule przedstawiam Tobie 7 książek o finansach i biznesie, które powinieneś przeczytać, jeżeli tylko chcesz zatroszczyć się o swoje finanse oraz kondycję własnej firmy.

Wszystkie przedstawione w tym artykule książki przeczytałem osobiście od deski do deski. W całym swoim życiu przeczytałem sporo książek, a tytuły obecne w tym artykule uznałem za najlepsze w tej kategorii.

Dlaczego wybrałem akurat 7, a nie na przykład 10 najlepszych książek o biznesie i finansach, które powinieneś przeczytać?

Odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta. Ponieważ 7 to mniejsza liczba – a poza tym bardziej przyjemna – niż 10. 🙂

A tak na poważnie. Mniejsza liczba książek to mniejsza ilość tekstu i więcej czasu na wykorzystanie nabytej wiedzy w praktyce. Poza tym mniejsza liczba zmusiła mnie – jako autora tego tekstu – do skupienia się na wyborze wyłącznie perełek z kategorii biznes i finanse.

Kolejność czytania książek ma znaczenie

Oprócz tego, że wymieniłem i opisałem w artykule najlepsze książki, to ustaliłem z rozmysłem kolejność w jakiej najlepiej byłoby je przeczytać. Dotyczy to szczególnie osób, które rozpoczynają swoją przygodę z biznesem i dbaniem o własne finanse.

Pierwsza książka z listy dostarczy Tobie potężną i kompleksową dawkę wiedzy na temat finansów i na temat tego, jak najlepiej jest je w życiu postrzegać.

Kolejne dwie książki skupiają się mocno na przekonaniach, które mogą skutecznie wspierać lub całkowicie pogrzebać nasze marzenia o finansowej wolności. Dzięki nim nabierzesz wiary w to, że można zarabiać duże pieniądze i dowiesz się, że trzeba to robić zupełnie inaczej niż 99% ludzi na całym świecie.

Kiedy już zdobędziesz porządną wiedzę na temat pieniędzy i poznasz ogromne znaczenie aspektów psychologicznych, – takiej wiedzy nie nabędziesz na żadnym poziomie standardowej edukacji – wtedy warto abyś poszedł o krok dalej. Dwie kolejne książki dotyczą budowania własnego biznesu.

Książka numer 4 unaoczni Tobie, że swój własny biznes możesz tak naprawdę zacząć budować teraz i zrobić to od zera. Książka numer 5 pokaże Tobie natomiast, jak najlepiej budować unikalny biznes, minimalizując jednocześnie ryzyko jego niepowodzenia.

Po przeczytaniu pięciu pierwszych książek z listy będziesz solidnie przygotowany do biznesowej gry – przynajmniej na poziomie intelektualnym – i do budowania własnej finansowej wolności.

Musimy wziąć jednak pod uwagę pewien znaczący fakt. Pierwsze pięć książek pochodzi od zagranicznych autorów – co oczywiście wcale nie oznacza, że nie zostały w nich przedstawione uniwersalne zasady, sprawdzające się w każdym miejscu na ziemi.

Z pomocą przychodzą nam tutaj pozycja nr 6 i 7. Dwie ostatnie książki z listy zostały napisane przez polskich autorów i są bardziej osadzone w polskich realiach.

Książka numer 6 ugruntuje Twoją wiedzę na temat finansów i wyposaży w niesamowicie potężne narzędzia umożliwiające bardziej efektywne zarządzanie własnymi finansami.

Książka numer 7 natomiast przygotuje Cię do podjęcia konkretnych działań i wskaże kilka kluczowych zasad dotyczących budowania własnego biznesu w Polsce.

7 książek o finansach i biznesie wymienić nadszedł czas

Przejdźmy więc teraz do rozdania nagród – nie tyle Oscarów, co może Adrianów – w kategorii: najlepsze książki o finansach i  biznesie.

Money. Mistrzowska gra – Anthony Robbins

7 Książek o Finansach i Biznesie, Które Muszisz Przeczytać | Blog o Rozwoju Osobistym Adriana GostomskiegoTo obszerna pozycja napisana przez jednego z najbardziej skutecznych i popularnych coachów w Stanach Zjednoczonych, jakim jest Anthony Robbins.

Mam w zwyczaju nazywać tę książkę biblią finansów osobistych. Dlaczego? Ponieważ znajdziesz w niej ogromną dawkę informacji na temat zarabiania, pomnażania i zarządzania pieniędzmi – te trzy aspekty reprezentują trzy zupełnie różne umiejętności.

Osoba, która potrafi zarabiać niekoniecznie potrafi zarządzać swoim majątkiem, a nawet jeżeli potrafi zarabiać i zarządzać majątkiem, – czyli oszczędzać zarobione pieniądze – to przecież wcale nie musi posiadać umiejętności pomnażania ciężko zarobionych pieniędzy.

Książka skupia się dosyć mocno na realiach rynku amerykańskiego, ale znajdziesz w niej mnóstwo przydatnych i ponadczasowych informacji na temat pieniędzy. Dzięki tej książce lepiej zrozumiałem, czym jest pieniądz.

Robbins napisał tę książkę na podstawie wywiadów przeprowadzonych z najpotężniejszymi – najbogatszymi – ludźmi na świecie. Znajdziesz w niej na przykład rady dotyczące inwestowania na giełdzie papierów wartościowych pochodzące od Raya Dalio, który jest uważany za Leonarda Da Vinci inwestowania na giełdzie papierów wartościowych.

Bogaty ojciec. Biedny ojciec – Robert Kiyosaki

7 Książek o Finansach i Biznesie, Które Muszisz Przeczytać | Blog o Rozwoju Osobistym Adriana GostomskiegoTo światowy bestseller, który został napisany przez dosyć kontrowersyjnego, ale jednocześnie skutecznego amerykańskiego przedsiębiorcę.

Książka skupia się na ludzkich przekonaniach i aspektach psychologicznych związanych z zarabianiem pieniędzy.

Robert Kiyosaki w bezlitosny sposób obnaża w niej słabości systemu formalnej edukacji, który zamiast uczyć w jaki sposób zarabiać pieniądze, wbija dzieciakom na siłę do głowy bezużyteczne daty historyczne, jakie zostają zapomniane niemal natychmiast po ich zapamiętaniu – w myśl zasady: zakuć, zdać, zapomnieć.

Ta książka pokaże Tobie, że sposób postrzegania pieniędzy jest ekstremalnie ważny. Kiyosaki wyjaśnia wiele rzeczy na podstawie swojej własnej historii, gdzie – jak sam twierdzi – miał dwóch ojców, którzy dysponowali różnymi przekonaniami na temat pieniędzy. Te natomiast miały wpływ na poziom ich bogactwa i jakoś prowadzonego przez nich życia.

Biedny ojciec – biologiczny ojciec Kiyosakiego – przeszedł wszystkie najważniejsze szczeble edukacyjne, ale dysponował skromnym majątkiem.

Bogaty ojciec – mentor Kiyosakiego – dysponował zupełnie odmiennymi przekonaniami na temat pieniędzy, niż prawdziwy ojciec Roberta lecz był wielce zamożnym człowiekiem.

Jak myślisz, za czyimi radami poszedł Kiyosaki? Czyje rady mogły sprawić, że Robert stał się bogatym człowiekiem?

Fastlane milionera – MJ DeMarco

7 Książek o Finansach i Biznesie, Które Muszisz Przeczytać | Blog o Rozwoju Osobistym Adriana GostomskiegoTo wciągająca książka przedstawiająca osobistą historię samego autora.

DeMarco na bazie własnej historii stara się pokazać czytelnikowi, że istnieją dwie główne drogi zarabiania pieniędzy – nazywa to dwoma pasami ruchu.

Wolny pas ruchu, to sposób zarabiania z jakiego korzysta większość ludzi na całym świecie. Jest on najmniej efektywny i polega głównie na sprzedawaniu własnego czasu za pieniądze.

Istnieje jednak także druga opcja. To szybki pas zarabiania pieniędzy, który – jak się przekonasz – daje nieograniczone możliwości zarabiania i jest znacznie bardziej efektywny od wolnego pasa.

To książka, która może bardzo mocno wpłynąć na przekonania na temat pieniędzy u osoby, która zdecyduje się ją przeczytać. To książka, która może zainicjować znaczącą zmianę w finansowej mentalności.

DeMarco nie poprzestaje w niej tylko na opisaniu dwóch sposobów zarabiania, ale także – co równie ważne – podaje sposoby i narzędzia pomocne w zmianie pasa ruchu na ten właściwy – z wolnego na szybki.

Niskobudżetowy startup – Chris Guillebeau

7 Książek o Finansach i Biznesie, Które Muszisz Przeczytać | Blog o Rozwoju Osobistym Adriana GostomskiegoTa książka pokaże Tobie, że do założenia własnej firmy wcale nie potrzebujesz wielkiej ilości pieniędzy. Swój biznes możesz tak naprawdę rozpocząć w dowolnym momencie. Jak to możliwe? Istnieje rewolucyjne narzędzie, które nazywamy internetem.

Chris Guillebeau poda Tobie mnóstwo przykładów na to, jak Ty sam możesz zacząć zarabiać pieniądze z pomocą internetu.

Poznasz narzędzia, które umożliwiają zarabianie i pomagają zintegrować nowo-powstający biznes.

To właśnie ta książka zainspirowała mnie do stworzenia swojego pierwszego biznesu w internecie. To dzięki niej zrozumiałem, że chcę być przedsiębiorcą i działać na swój własny rachunek.

Zero to one – Peter Thiel

7 Książek o Finansach i Biznesie, Które Muszisz Przeczytać | Blog o Rozwoju Osobistym Adriana GostomskiegoTo genialna książka na temat tworzenia dobrze prosperującego biznesu.

Autorem książki jest Peter Thiel. Człowiek, który wspólnie z Elonem Muskiem współtworzył PayPala. Thiel jest także inwestorem typu venture capital oraz był w przeszłości jedną z pierwszych osób, które zdecydowały się zainwestować w Facebooka.

Obecnie jest jednym z najbogatszych gejów na świecie.

Ta książka przedstawi Tobie złote zasady tworzenia biznesu opartego na monopolu. Peter podaje kilka ekstremalnie ważnych pytań, jakie każdy przedsiębiorca powinien sobie postawić – i na nie odpowiedzieć – zanim zdecyduje się założyć swój własny biznes.

Konstruowanie biznesu w oparciu o jego strategię daje większe prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu na zatłoczonym i mocno konkurencyjnym rynku.

Ta książka nauczyła mnie ważnej rzeczy na temat tworzenia biznesu. Jaka to rzecz? Peter Thiel wyjaśnił mi, że coś takiego jak rywalizacja jest dla przegranych. W biznesie powinniśmy dążyć do stworzenia biznesu opartego na monopolu, w którym jedyną konkurencją jaką będziemy mieli, będziemy my sami.

Finansowy ninja – Michał Szafrański

7 Książek o Finansach i Biznesie, Które Muszisz Przeczytać | Blog o Rozwoju Osobistym Adriana GostomskiegoTak, jak książkę Tony’ego Robbinsa nazwałem biblią finansów, tak tę książkę można spokojnie nazwać Polską biblią finansów.

Michał Szafrański jest autorem bardzo poczytnego bloga o nazwie Jak Oszczędzać Pieniądze oraz podcastu Więcej Niż Oszczędzanie Pieniędzy.

Jedną z jego życiowych misji jest pogłębianie wiedzy i praktycznych umiejętności Polaków w zakresie dbania o własne finanse.

Książka Robbinsa da Tobie spore podstawy na temat pieniędzy. Książka Michała natomiast będzie wspaniałym uzupełnieniem nabytej wcześniej wiedzy. Poza tym trzeba pamiętać, że Michał jest Polakiem, który mieszka i zarabia – swoją drogą całkiem niezłe pieniądze – w Polsce, a jego książka jest stworzona dla Polaków żyjących w polskich realiach.

Książka Michała to nie tylko zbitek informacji teoretycznych. Znajdziesz w niej mnóstwo praktycznych narzędzi. Dowiesz się z niej np., w jaki sposób korzystać z kalkulatora finansowego. Dzięki niemu w mgnieniu oka obliczysz sobie ile będzie wynosiła miesięczna rata kredytu hipotecznego wziętego na 20 lat oraz ile będzie wynosił całkowity koszt takiego kredytu.

To tylko jeden z przykładów praktycznego wykorzystania książkowej wiedzy. Jest tam tego naprawdę znacznie więcej.

Zarobić milion idąc pod prąd – Jakub B. Bączek

7 Książek o Finansach i Biznesie, Które Muszisz Przeczytać | Blog o Rozwoju Osobistym Adriana GostomskiegoJakub B. Bączek jest przedsiębiorcą, który osiągnął tzw. finansową wolność – czyli coś, o czego osiągnięciu marzy większość ludzi na całym świecie.

Jego książka nie jest nadmiernie i przesadnie optymistyczna, jak ma to miejsce w przypadku wielu książek z kategorii osiągania finansowego sukcesu. Książka pokazuje jaka jest w finansowa rzeczywistość i umiejętnie wskazuje, co trzeba zrobić aby w kraju takim jak Polska osiągnąć finansową wolność.

Jakub napisał książkę na bazie drogi, jaką już w swoim życiu przeszedł. Właśnie dzięki temu książka jest jeszcze bardziej wiarygodna i wartościowa dla czytelnika.

Po jej przeczytaniu nabierzesz przekonania, że zarabianie prawdziwych pieniędzy w Polsce jest możliwe. Potrzebujesz do tego tylko odpowiedniego planu, pełnego zaangażowania, sumiennej i ciężkiej pracy, cierpliwości, wytrwałości oraz – tak, to prawda – trochę szczęścia.

Nieważne na jakim etapie swojej własnej drogi dochodzenia do finansowej wolności się obecnie znajdujesz. Ta książka jest dobra do przeczytania na każdym etapie tej drogi.

7 top książek – najlepsze z najlepszych?

Powyżej przedstawiłem Tobie listę 7 książek, które musisz przeczytać jeżeli myślisz na poważnie o swoich finansach oraz marzysz o stworzeniu dobrze prosperującego biznesu.

Czy powyższe książki możemy zaliczyć do 7 książek wszechczasów? Nie odpowiem Tobie jednoznacznie na to pytanie. Wiem jedno. Przekaz w nich zawarty zawiera wszystko to, czego potrzebuje początkujący, średniozaawansowany oraz zaawansowany wojownik finansowy.

Czy powyższe książki mogę zaliczyć do grupy 7 książek, które zmieniły moje życie? Tak, zdecydowanie. Tutaj nie mam żadnych wątpliwości. Całkowicie zmieniły sposób w jaki dzisiaj postrzegam pieniądze oraz sposób, w jaki zdecydowałem się je zarabiać.

Zapisz się

Spodobał się Tobie wpis?

A może chciałbyś otrzymywać także inne treści pojawiające się na blogu?
Wystarczy, że podasz swój adres e-mail.

Poznaj mnie

Znalazłeś się tutaj przypadkiem? Odwiedź stronę główną i poznaj mnie bliżej.

Posłuchaj podcastu Czytaj i Rośnij

Jestem twórcą i prowadzącym podcast o nazwie Czytaj i Rośnij.

Czytaj i Rośnij to podcast, którego głównym celem jest inspirowanie do ciągłego rozwoju poprzez czytanie – lub słuchanie – książek i wykorzystywanie wartościowych informacji w nich zawartych, w codziennym życiu.

Książki omawiane w podcaście Czytaj i Rośnij dotyczą kilku wybranych przeze mnie kategorii:

  • sukces,
  • psychologia,
  • biznes i finanse,
  • relacje międzyludzkie,
  • zdrowie,
  • fitness,
  • duchowość,
  • biografie.

Każdy pojedynczy podcast skupia się wyłącznie na jednej konkretnej książce.

Posłuchaj przykładowego podcastu, w którym omawiam książkę Michała Pasterskiego pt. INSIGHT. Droga do mentalnej dojrzałości.

Podcast jest publikowany w serwisach takich jak:

Stworzyłem dla niego także dedykowany kanał RSS.

Kanał YouTube możesz teraz zasubskrybować klikając w ten link.

Odwiedź mnie w mediach społecznościowych

Znajdziesz mnie na popularnych portalach społecznościowych takich jak:

Podziel się tym artykułem z przyjaciółmi